רשויות המס בישראל מייחסות חשיבות גדולה לניהול פנקסי חשבונות.

עו"ד זרקו זמיר מסבירה לגלובס מתי עשויים להיפסל ספרי החשבונות של העסק

המגמה המסתמנת בשנים האחרונות היא הגברת האכיפה על העסקים בארץ, על מנת שספרי החשבונות ינוהלו כפי שהחוק דורש והם ישלמו מס אמת. הוראות ניהול ספרים מחייבות כל נישום ועוסק למלא תקבול המתקבל בידיו בסמוך לקבלתו, כאשר על פי עמדת בית המשפט, דווקא תקבולים קטנים שעלולים להישכח במשך יום של פעילות בעסק, צריכים להירשם באופן מסודר בסמוך לקבלתם.

מתי פוסלים ספרי חשבונות של עסק?

הוראות ניהול פנקסי החשבונות, המשותפות למס הכנסה ולמע"מ, קובעות כי בעל מקצוע חופשי ינהל את התיעוד ואת מערכת החשבונות באחת השיטות המקובלות המתאימה לאופי העסק והיקפו. אי ניהול ספר לקוחות יכול להיות עילה לפסילת ספרי הנהלת חשבונות העסק על ידי מס הכנסה או מע"מ.

על פי החוק, לפקיד השומה סמכות לנקוט בסנקציה חמורה ולפסול את ספריו של עוסק בגין אי רישום תקבול, אך יימנע מלנקוט בצעד זה אם שוכנע כי היתה עילה מספקת לאי רישום התקבול. הכלל המקובל היום הוא כי פסילת ספרים תתרחש כאשר בנוסף לאי רישום התקבול, הנסיבות מצביעות על כך שהנישום ניסה לבצע העלמת מס או שהוא מנהל את רישום התקבולים בעסק באופן לקוי. לאחר בחינה מקיפה של הנסיבות, פקיד השומה יחליט אם לפסול את ספריו של הנישום או להסתפק באזהרה בלבד.

מה המשמעות של פסילת ספרים?

כתוצאה מפסילת ספרים, החברה או העסק עומדים בפני קנס על אי ניהול ספרים כדין, שיכול להגיע עד ל-1% מגובה המחזור, ובנוסף עשויות לצאת שומות מעודכנות לפי מיטב השפיטה של רשויות המס.

מי אחראי לניהול ספרי החשבונות?

כיום, רוב העסקים מיוצגים בשוטף בפני רשויות המס על ידי רואי חשבון או יועצי מס שמנחים אותם כיצד עליהם לנהל ספרי חשבונותיהם. למרות זאת, עדיין ישנם מקרים בהם מוצאות רשויות המס כי בעלי עסקים מסוימים סטו מהוראות ניהול הספרים. חשוב לדעת כי במקרים מסוג זה, האחריות בפועל לניהול ספרי החשבון היא של בעל העסק ועובדיו בלבד, ולא של רואה החשבון או יועץ המס.

מה אפשר לעשות נגד פסילת ספרים?

כדי להתגונן נגד סנקציית פסילת ספרים, אפשר לטעון שתי טענות: האחת – כי כלל לא היה "תקבול" כמשמעותו בהוראות ניהול ספרים, והשנייה – כי היה תקבול, אך היתה סיבה מספקת לאי רישומו. בית המשפט מפרש את המונח "סיבה מספקת" כהתרחשות של אירוע בלתי צפוי וחריג, כאשר כל מקרה ייבחן על פי עובדותיו .טענות כגון לחץ בעבודה או תקלות טכניות ברישום התקבול (למשל בקופה הרושמת) אינן מהוות סיבה מספקת לאי רישום התקבול.

מה עושים במקרה של שימוע לפני פסילת ספרים?

לפני פסילת ספריו של עוסק, הוא נקרא לשימוע על מנת להשמיע את טענותיו. השימוע הינה זכות של העוסק ולא חובה, אך מומלץ מאוד שלא לוותר על הליך השימוע. חשוב לזכור כי לפני שימוע ברשות המסים, חשוב מאוד להיוועץ עם עו"ד מומחה לעבירות מס, על מנת לקבל ייעוץ משפטי שעשוי לשפר משמעותית את תוצאות השימוע, עד לכדי קבלת טענות העוסק והימנעות מפסילת ספרים.

למשרד עו"ד זרקו זמיר ידע מקצועי וניסיון רב בטיפול באי רישום תקבול, פסילות ספרים ושומות. אנו מעניקים יעוץ משפטי מקיף ומייצגים נישומים ובעלי עסקים העומדים בפני פסילת ספרים והוצאת שומות על ידי רשויות המס.

לקוחות ממליצים

בשנת 2018 נכנסתי להליך של חדלות פירעון. במקביל הוגש נגדי כתב אישום בגין אי הגשת דוחות מס הכנסה באחת החברות. למרות שאין אומרים שבחו של אדם בפניו, אני מתעקש להוקיר תודה ולשבח את עורכת הדין זרקו זמיר עמוקות. זכיתי לייצוג מקצועי מאוד, יחס ואינטליגנציה רגשית תוך הבנה מעמיקה יוצאת מן הכלל של מצבי תוך ראיה צופה פני עתיד עבורי, והדבר לא יסולא בפז. הייצוג בוצע בניהול ואחריות יוצאים מין הכלל , ייאמר כי קרן תמיד היתה בדריכות והתמדה וגם בסיטואציות שאני איבדתי את סבלנותי היא ידעה להגיב ולהתייחס בצורה טובה ומכובדת. לסיכום אומר כי אני ממליץ בחום רב. ששי פז
ששי פז
הי קרן, בהחלט ממליצים עלייך! המלצה מכל הלב החלטתי לפנות לעו"ד קרן זרקו זמיר לטיפול בענייני כספים. קרן קיימה אתי שיחה ראשונה בה הסבירה את כל מהלך הטיפול בנושא כולל העלויות הכספיות הכרוכות בו. זכיתי לקבל הסברים מלאים על הנושא מבחינה משפטית וגם בכל הנוגע להיבטים הכספיים של הטיפול בנושא. בעקבות הטיפול המסור של קרן הכולל יחס ענייני, מאד רציני ומקצועי בנושא המשפט, החוק והכסף ברצוני להמליץ בכל פה ובלב שלם על פנייה לטיפול ע"י עו"ד קרן זרקו זמיר. בעניינים משפטיים וכספיים שהם לרוב לא נעימים, עו"ד קרן בהחלט יודעת לטפל בכזו נעימות ומאור פנים שבהחלט מקלים על הלקוח ועוזרים לו לצלוח את הנושא. תודה על הכל
רבקה
שמי בדיחי יהודה מפתח תקווה והנני מנהל חשבונות בעל משרד עצמאי. במסגרת עבודתי בהגשת דוחות ללקוחותיי העצמאים נקלעתי לחקירה במס הכנסה בגין עבירת רשלנות של השמטת נתוני הכנסות של לקוח בתום לב. נחקרתי במשרדי מס הכנסה בחולון ועברתי חוויה לא נעימה בלשון המעטה. בנקודה זו הייתי חייב איש מקצוע מנוסה והמליצו לי על עו"ד קרן זרקו זמיר ממשרד עו״ד המתמחה בדיני מסים ועבירות צווארון לבן בפתח תקוה שעשתה עלי רושם חיובי ביותר הן מבחינה מקצועית, הן באמפתיה שרחשה לי והן בדאגה האישית לאדם שבי. לאחר שניתחה בפניי את המצב לאשורו קיבלתי את המלצתה להגשת בקשת כופר מרשות המיסים ולהימנע מהליך משפטי עם כל הכרוך בכך הן מבחינה כספית והן נפשית. לשמחתי הרבה בקשת הכופר שהגישה עו"ד זרקו זמיר התקבלה והכופר שהושת עלי הינו סכום מינימלי ביותר. בזאת אני מביע את תודתי העמוקה לקרן היקרה וממליץ בחום לפנות למשרדה. בברכה בדיחי יהודה
יהודה בדיחי
הגעתי למשרדה של עורכת הדין קרן זרקו זמיר עם שק של בעיות.... מאותה השניה בא נכנסתי למשרדה בפתח תקווה הרגשתי שאת כל הבעיות שלי העברתי לקרן. תמיד הייתה עונה לי לטלפון ,והיו הרבה שיחות.... מסבירה בנחת במקצועיות רבה. אין ספור של שיחות שהיא ניהלה מול החוקרים או מנהלים כאשר הייתי תחת חקירה. היו המון פעמים שהייתי בחקירה ופתאום נזכרתי בעצות שקרן אמרה לי שמאוד עזרו לי בחקירות. אני מאוד מקווה שלא תגיעו למצב שבו אני הייתי ,אבל אם כבר הגעתם לחקירה ברשות המיסים יש רק טלפון אחד שיכול לעזור לכם וזה הנייד של עורכת דין קרן זרקו זמיר.
רחמים יועץ מס בדימוס
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
הריני מוצא לעצמי זכות וחובה לשבח את עבודתך הנאמנה, המקצועית, והמסורה ולהביע רגשי הערכתי ותודתי לעבודתך המבוצעת במסירות תוך השקעה מיוחדת ומתן יחס אישי ואנושי. יחסי האנוש המעולים שלך ממש ראויים לכל שבח וכך גם השירות. את מוכשרת ביותר, אכפתית, אנושית בצורה בלתי רגילה, ונעימת פנים וסבר. כאזרח, ואדם אשר נזקק לעזרה גדולה בתחום המשפטי ואשר קיבל את כל השירות והיחס הטוב רציתי להביע את תודתי. הינך כוכב עולה בשמי כל המערכת המשפטית במדינה, ולהערכתי מצפה לך עתיד מבטיח ביותר לאור כל הכישורים הנדירים שלך.
מנצהורי אסף
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
רוצה להמליץ בחום על עו"ד קרן זרקו זמיר. חייב לציין שטיפלה באופן רגיש , מקצועי , יסודי בבעיה משפטית שנקלעתי אליה. קרן טיפלה בכל העניינים המשפטיים המורכבים ללא דופי , ועשתה ככל שביכולתה לסייע עם פס"ד הוגן ככל שניתן. אם חלילה אדרש בעתיד לסיוע משפטי בתחום ההתמחות של קרן , ללא ספק היא האופציה היחידה מבחינתי - ממלחץ בחום !!
זיזוב דנאל