fbpx
קטגוריות: מידע בנושא הליך גילוי מרצון

*בטרם תקראו מאמר זה, חשוב שתדעו כי נוהל גילוי מרצון, כפי שהיה בהוראות השעה המיוחדות, הסתיים ביום 31/12/2019. על פי פרסומים של רשות המסים נוהל גילוי מרצון עתיד לחזור והנכם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו לצורך בירור העניין . לעדכונים לחצו כאן. 

עם זאת, גם כאשר נוהל גילוי מרצון אינו בתוקף, עומדת בפניכם אפשרות להימנע מהליך פלילי בגין עבירות מס עליהן ניתן לקרוא במאמר כאן.

חוסר ההיגיון בסיום הליך גילוי מרצון 2019. עו"ד זרקו זמיר בתוכנית סוגרים חשבון (הוט 3), 24/12/19

 

רשות המסים הודיעה היום על חזרתו של נוהל גילוי מרצון לתקופה של שנתיים.
ההליך האנונימי, המאפשר לברר את היקף החוב מבלי להזדהות, יתאפשר לשנה אחת בלבד.

בשעות הבוקר פורסמה הוראת שעה של רשות המסים, לפיה ניתן להגיש שוב בקשות גילוי מרצון, המאפשרות לכל אזרח לדווח על עבירות מס שביצע, ולשלם את החוב תוך קבלת חסינות פלילית. כפי שהיה בעבר, כוללת הוראת השעה הנוכחית שני מסלולים מיוחדים: הליך אנונימי והליך מקוצר.

הרצינאל העומד בבסיס הנוהל, לפי הגדרת רשות המסים, הוא לעודד נישומים אשר עברו עבירות מס לתקן את דיווחיהם, לדווח נתוני אמת ולשלם את החוב שנוצר. בתמורה מתחייבת הרשות שלא לנקוט הליכים פליליים כנגד אותם נישומים, בכל הנוגע לעבירות אשר דווחו בבקשתם, בהנחה שהבקשה אכן התקבלה ואושרה.

על פי הנוהל החדש, ניתן יהיה להגיש בקשות לגילוי מרצון בשנתיים הקרובות, החל מהיום (12/12/17) ועד ליום 31/12/19, למעט הליך גילוי מרצון אנונימי אשר יתאפשר לשנה בלבד, עד ליום 31/12/18.

בירור היקף החוב מבלי להזדהות

הליך אנונימי לגילוי מרצון, מאפשר להגיש את הבקשה באמצעות מיופה כח, מבלי להזדהות, על מנת לברר את היקף החוב לפני ההחלטה אם להתקדם בהליך ולשלמו. חשוב לדעת כי אם לאחר בירור היקף החוב החליט המבקש שלא לחשוף את זהותו, רשאית רשות המסים לעשות שימוש בכל מידע שהיה כלול בבקשה במסגרת הליכים פליליים או אזרחיים עתידיים.

לכן, אף שהזהות של המבקש אינה נחשפת, אנו ממליצים להיצמד לאיש מקצוע מומחה ומנוסה במסגרת הליך אנונימי, על מנת להימנע, ככל הניתן, מהפללה עצמית עתידית.

נציין שוב כי ההליך האנונימי תקף לשנה בלבד, בעוד הנוהל החדש תקף לשנתיים.

סגירת החוב תוך 15 יום

הליך מקוצר לגילוי מרצון מאפשר לסגור את החוב במהירות וביעילות, תוך 15 יום בלבד, ללא משא ומתן ממושך או בירוקרטיה מסואבת. הליך זה מתאים למצבים בהם ההון הנכלל בבקשה נמוך מ- 2 מיליון ₪, וההכנסה החייבת במס הנובעת ממנו אינה גבוהה מחצי מיליון ₪ (בשנות הדיווח הרלוונטיות).

חשוב לדעת כי נישום אינו יכול להגיש הליך מקוצר שהוא גם אנונימי. עם זאת, רשות המסים עשויה להחליט כי בקשה אנונימית שהובאה בפניה מתאימה להליך מקוצר, ובמקרה כזה היא עשויה להמליץ כי הנישום יחשוף את פרטיו וישלם את החוב תוך 15 יום.

חסינות גם בעבירות הלבנת הון

הוראת השעה מפרטת את רשימת הפקודות והחוקים, אשר עבירה עליהן מאפשרת הגשת בקשות לגילוי מרצון. ברשימה זו נכללים: פקודות מס הכנסה ומכס; חוקי מע"מ, מיסוי מקרקעין, מסי מכס ובלו, מס קנייה טובין ושירותים; וכן חוק איסור הלבנת הון, בתנאי שהעבירות המגבשות את הלבנת ההון הן אחת מעבירות המס שצוינו.

הכללת עבירות הלבנת הון שמקורן בעבירות מס בנוהל גילוי מרצון הינה משמעותית, היות ועבירות אלו חמורות יותר מעבירות המס הרגילות, וכוללות לרוב ענישה כבדה במיוחד ואף החרמה (חילוט) של רכוש ונכסי העבריין. ההכללה נובעת מתיקון החוק לאיסור הלבנת הון בשנת 2016 לאחר שכנסת ישראל הכירה לראשונה בעבירות מס כעבירות מקור להלבנת הון.

משא ומתן על גובה החוב

חשוב לדעת כי היקף החוב שקובעת רשות המסים אינו סוף פסוק, וכי ניתן יהיה לרוב לנהל משא ומתן מול הרשות על גובה החוב. כך למשל מאפשר נוהל גילוי מרצון החדש לתבוע זיכויים ולקזז הפסדים אל מול הכנסות פירותיות או רווחי הון, בשנות המס הרלוונטיות המדווחות בבקשה.

מי יכול להגיש בקשה?

כל אזרח ישראלי שעבר אחת מעבירות המס שהוזכרו יכול להגיש בקשה לגילוי מרצון בתנאי שלא ביצע את ההליך בעבר, ובתנאי שהבקשה מוגשת בתום לב ובאופן כנה ומלא. הנוהל אינו חל על עבירות מינהליות או על עבירות שמקורן בפעילות שאינה חוקית.

חשוב לדעת כי לא ניתן להגיש בקשות לגילוי מרצון במקרים בהם כבר מתקיימת חקירה או בדיקה בעניין המגיש, בני זוג או חברות הקשורות אליו, או באם מידע הקשור לבקשה כבר פורסם באמצעי התקשורת או נדון בחקירה אחרת.

סכנת ההפללה העצמית

לבסוף, חשוב לדעת כי החסינות מהליך פלילי במסגרת בקשה שאושרה אינה מוחלטת, וניתנת על העבירות שפורטו בבקשה בלבד. רשות המסים אמנם מתחייבת שלא לעשות שימוש במידע שהוגש, גם אם הבקשה אינה מאושרת, אך בו בזמן מבהירה כי אם תהיה הפרה של סעיפים מהותיים, עשויים כלל הנתונים בבקשה להפוך לראיות. כך למשל, בקשה שאינה מלאה או כנה, או אי תשלום המס לאחר שזה נקבע, עשויים להוביל לחקירה ולפתיחת תיק פלילי כנגד המגיש. בשל כל אלו, אנו ממליצים שלא להגיש את הבקשה באופן עצמאי, אלא באמצעות איש מקצוע מנוסה המומחה בתחום.

לחצו כאן לעיון בנוהל גילוי מרצון החדש, כפי שפורסם היום (12/12/17) על ידי רשות המסים.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מומחה למיסוי פלילי, עם ניסיון רב בהגשת בקשות להליך גילוי מרצון אנונימי או מקוצר לרשות המסים.

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר