fbpx
קטגוריות: מידע בנושא עבירות הלבנת הון

משרד האוצר נאבק בהון השחור ובעבירות הלבנת הון בישראל, על ידי הגבלה משמעותית של הסכומים אותם נוכל לשלם במזומן. אם זה לא מספיק, בקרוב נהיה נתונים למעקב צמוד של רשות המסים, שתדע הכל על הנעשה בחשבונות הבנק שלנו.

עו"ד קרן זרקו זמיר מסבירה ל"כלכליסט" אודות המלחמה בהון השחור – בקרוב לא נוכל לשלם יותר במזומן

 

בחודש יולי 2015 אישרה הכנסת בקריאה ראשונה את המלצותיה של הוועדה לצמצום השימוש במזומן במשק הישראלי. ההמלצות הן חלק מרפורמה חדשה אותה מקדם משרד האוצר, שמטרתה להלחם בשימוש בכסף שחור, בהלבנת הון ובפשעים כלכליים.
לפי הערכות שונות, קופת המדינה מפסידה מדי שנה כ-50-40 מיליארד שקלים בגלל הכלכלה השחורה בישראל. הדרך המוצעת נועדה להגביל את התשלומים במזומן וצ'קים מוסבים, ומעבר לתשלום באמצעים אלקטרוניים – כדי להדק את הבקרה על כספים ולפקח על מקורם.

בלי הרבה מזומן, בלי להסב צ'קים

הצעת החוק החדשה קובעת שיש להגביל ביצוע עסקאות במזומן מסכום של 10,000 שקלים ומעלה לטווח המיידי, ובהמשך לבצע הגבלה נוספת ולהוריד את הסכום ל-5,000 שקלים ומעלה. בנוסף, החוק דורש להגביל צ'קים סחירים המשמשים מזומן לכל דבר. הפרת המגבלות הללו תהווה עבירה פלילית שעונשה קנס מנהלי או עיצום כספי על האשמים בה.
כל עסקה מעל לסכום המותר תתבצע בעיקר באמצעות כרטיסי חיוב מידיים או נטענים, וגם באמצעות צ'קים או העברות בנקאיות. כדי ליישם תכנית זו, יידרשו הבנקים להציע לכל לקוחותיהם כרטיסי חיוב מיידי במחיר עמלה מפוקח, ולקדם את השימוש באמצעי תשלום אלקטרוניים. מי שאינו תושב ישראל אמנם יוכל לשלם במזומן ללא מגבלת סכומים, אך על כל סכום מעל 25,000 שקלים – יחויב המוכר לדווח על כך לרשות המסים.
החוק החדש מבקש לשנות גם את השימוש שלנו בצ'קים: בשלב ראשון, ניתן יהיה להסב צ'קים באופן חד-פעמי, בתנאי שכל פרטיו של הניסוב יצוינו. בהמשך, לא ניתן יהיה להסב יותר צ'קים, אלא אם מדובר בהסבה לתאגיד בנקאי, לבנק הדואר או לכל גוף פיננסי אשר נמצא בפיקוח. צ'קים שיינתנו ללא רישום שם המוטב ייאסרו גם הם לשימוש, ויחד עם איסור הסחירות – צ'קים לא יוכלו עוד להתגלגל מיד ליד ללא ידיעת בעל הצ'ק.

ביצעת פעולה בחשבון? רשות המסים תדע על כך

רפורמה מתוכננת נוספת המיועדת להילחם בהלבנת הון ובכלכלה השחורה, תיתן לרשות המסים גישה למידע מפורט על לקוחות בחברות הביטוח, בחברות האשראי ובבנקים. המידע יכלול פרטים אישיים וגם פרטים על הפקדות, משיכות, יתרונות ותנועות נוספות, מה שהופך את הרשות למעין "אח גדול" שמסוגל לדעת מתי והיכן בוצעו עסקאות במזומן, שלא כחוק, ומי בדיוק ביצע אותן. היכולת הזו תאפשר לרשות המסים לעקוב אחר לקוחות ספציפיים שיש לגביהם חשד של עבירת מס, ולהגיע אליהם בקלות ובמהירות רבה.

למרות הכל – שום החלטה אינה סופית

אם המגבלות הללו נשמעות מרתיעות, התחושה בהחלט מוצדקת. הידיעה שרשות המסים יכולה לקבל מידע על כל תנועה בחשבון הבנק יוצרת תחושה של מעקב תמידי, ואם זה לא מספיק – בעיות נוספות ייגרמו גם לאלה המעדיפים שלא להשתמש בכרטיסי חיוב, או שאפילו לא מחזיקים בחשבונות בנק מרצונם או בשל דחיית הבנקים אותם כלקוחות.
גם בעלי העסקים הקטנים וחברות האשראי החוץ-בנקאיות עלולים למצוא את עצמם תלויים אפילו יותר מהיום בחסדי הבנקים, מכיוון ששיטת התשלום החדשה יכולה להביא אותם למצב של מחנק אשראי.
החוק לפרטיו טרם אושר סופית והוא עדיין בר שינוי. בנוסף, אם לא יוקצו כספים וכח אדם למשימת אכיפת החוק – הוא עוד עלול להחמיץ לחלוטין את מטרתו. האם באמת יצליחו משרד האוצר ורשות המסים לשלוט בנו הרבה יותר, כאמצעי להילחם בהלבנת הון בישראל? כנראה שנגלה בקרוב.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד עורכי דין מוביל בתחום המסים, המומחה בעבירות מס הכנסה ומע"מ, הלבנת הון ועבירות כלכליות/צווארון לבןומעניק יעוץ משפטי משלב החקירה ועד לניהול תיקים וייצוג שוטף מול הרשות להלבנת הון, רשות המסים ובתי המשפט.

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר