fbpx

התביעה דרשה מאסר – התיק נסגר בקנס של 4,000 ₪ – ש' הואשם בגין חוב למע"מ בסך 200,000 ₪ והסתכן במאסר • בפסיקה תקדימית הצלחנו להשיג עבורו עונש מקל משמעותית.

הגישו דוח מעמ גם אם אתם לא יכולים לשלם אותו כרגע! ערוץ 13, פרקליטים עד הבית, 6/10/18

ההבדל בין דיווח לתשלום

ש', בעל רשת מכוני יופי, הואשם ב-5 עבירות של אי הגשת דו"ח תקופתי (סע' 117 (6) א), וכן ב-4 עבירות של הפרת חובת תשלום (סע' 118 ואחרים).

חשוב לעמוד לרגע על ההבדל בין סעיפי החוק הנדונים. בעוד סע' 117 (6) לחוק המע"מ דן בעבירות של אי דיווח ובהתאם גם אי תשלום, הרי שסע' 118 דן במקרים בהם הנישום כן דיווח כחוק, אך לא עמד בתשלומים.

במקרה הנדון, ש' דיווח כחוק ואף הגיע להסדרי תשלום עם מע"מ, אך לא עמד בתשלומים שנקבעו – יתרת חוב בסך 200,000 ₪, ועל כך נאשם.

מבחינה מהותית, עבירות מע"מ הן חמורות כאשר יש כוונה להתחמק מהתשלום. עם זאת, בתיק העלינו את הטענות כי חברתו של ש' קרסה כלכלית ונמצאת בהליכי פירוק, ולכן לא עלה בידו לשלם את המס כפי שנדרש ולא מכיוון שניסה להתחמק מתשלום זה.

זאת ועוד, בטענה תקדימית, ביקשנו לקבוע מתחם ענישה מקל לסע' 118, שעניינו כאמור – 'כן דיווח – אבל לא שילם'. עד כה, לא נקבע מתחם ענישה לפיו נוהגים השופטים בסע' זה, ולכן ביקשנו מבית המשפט להתייחס לעבירה זו כאל 'עבירת חטא' בלבד, ולקבוע לה מתחם ענישה מירבי של מאסר על תנאי בלבד. הטיעונים שלנו הסבירו כי כאשר אדם מדווח, ורק לא משלם, הוא לא פוגע בערך החברתי המוגן בעבירות מע"מ, היות והוא אינו מעוות את תמונת המס של רשויות המע"מ ואינו מקשה עליהם את הגבייה. הרשויות אמנם תצטרכנה לבצע מולו גבייה על מה שלא שילם, אך אין בכך חומרה מהותית, ולכן העונש המקל שאנו מבקשים.

פסיקה תקדימית

בית המשפט קיבל את טענותינו, וקבע כי הערך החברתי הנפגע מאי תשלום מס בלבד, כאשר הדיווח נעשה כחוק, אינו חשוב או משמעותי במיוחד. בהתאם, אין להפליל את החייב במס בכתם של הרשעה פלילית רק בגין חובו, באם דיווח על החוב. השופט אף הבהיר כי למדינה די כלים אחרים לטפל באזרח שנמנע מתשלומי מס.

בהתאם, קבע בית המשפט, בקביעה תקדימית, כי בהיעדר מתחם ענישה לעבירה בסע' 118, הוא קובע כי מתחם הענישה יהא מאסר על תנאי, וזה בלבד.

כך, הצלחנו לראשונה ובאופן תקדימי לקבוע מתחם ענישה מקל לפי סעיף 118 בלבד. על הנאשם נגזרו חודשיים מאסר על תנאי וקנס של 4,000 ₪ בלבד.

כדאי לדעת: עד היום לא נידון אדם רק בגין סעיף 118, שמשמעותו בשפה פשוטה – 'כן דיווח – אבל לא שילם'. סעיף זה התווסף לרוב לסעיף חמור יותר, כגון 117 (א) (6), שעניינו אי הגשת דוחות, ולכן, הענישה הסופית היתה חמורה יותר. לאור זאת, לא היה קודם לכן 'מתחם ענישה' מקובל, כפי שיש בעבירות מס אחרות, ולכן המקרה המתואר להלן יצר תקדים בכך שהגדיר את מתחם הענישה לסעיף 118 בלבד, לראשונה.

ההמלצה: דווחו, גם אם אינכם יכולים לשלם

הייחודי בתקדים זה הינו בכך שהוא מייצר מתחם ענישה הוגן יותר עבור עסקים קטנים שהסתבכו בחובות ואינם יכולים לשלם את המע"מ בזמן, אך כן דיווחו כחוק, וכן עושים את מירב המאמצים להגיע להסדר תשלומים. אם עד היום עמדה מולם סכנת מאסר, כעת, באם הם מדווחים כחוק, רוב הסיכויים כי יוענשו במאסר על תנאי בלבד, באם יועמדו לדין.

זאת ועוד, יש בפסיקה תקדימית זו לעודד את בעלי העסקים הנקלעים לחובות לדווח על המע"מ כחוק, גם אם אינם יכולים לשלם את החוב, ובכך לסייע לרשות המסים לראות את תמונת המס האמיתית, ללא עיוותים.

בהתאם, אנו ממליצים כי גם אם נקלעתם לחוב שאינו מאפשר לכם לשלם את המע"מ, לבצע את הדיווחים בזמן וכחוק, על מנת להסיר מעצמכם את המחדל המהותי יותר בבסיס עבירת המע"מ, ובכך להפחית מראש את הענישה הפוטנציאלית מולה תעמדו, באם יוגש נגדכם כתב אישום.

משרדנו מומחה בטיפול בכתבי אישום בגין עבירות מע"מ, לרבות עבירות של אי הגשת דוחות מע"מ. לקריאה נוספת בנושא, לחצו כאן

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר