fbpx
קטגוריות: עבירות מס של מייצגים

משרד המשפטים, באמצעות התיקון לחוק איסור הלבנת הון, מטיל חובות מהותיות על מייצגים (עורכי דין ורואי חשבון) 'לתחקר' את לקוחותיהם. המייצגים, אשר בסופו של דבר הינם בעלי עסקים פרטיים, מוצאים את עצמם בתפקיד שאמור להיות של המדינה, דבר הפוגע ביחסי האמון ביניהם לבין הלקוחות.

האם עורכי הדין הפכו למלביני הון מקצועיים של לקוחותיהם? תוכנית סוגרים חשבון (הוט 3), 3/6/19

 

לאחרונה עמדו עורכי דין רבים מול קנסות שהטיל עליהם משרד המשפטים לאור הפרת חובת זיהוי הלקוחות, חובה אשר קמה להם (ולעמיתיהם רואי החשבון) עם התיקון לחוק איסור הלבנת הון. נזכיר כי בסוף שנת 2015 הוכנס תיקון לחוק הנדון, אשר קבע חובת 'הכרת לקוח' הכוללת סדרה של תישאולים שיש לערוך, וכשנה וחצי לאחר מכן התקבל תיקון נוסף אשר קבע את רף הענישה – עיצום כספי היכול להגיע עד 2.6 מיליון שקלים למי שהפרו את 'חובת הזיהוי'.

לא מדובר היה בתיקון טכני, כי אם מהותי. כחצי שנה לאחר קביעת רף הענישה האסטרונומי, החל משרד המשפטים להוציא לפועל גל של ביקורות פתע אצל המייצגים, על מנת לוודא כי הם עומדים בחובותיהם בהכרת הלקוחות. נדמה כי במקום להשקיע משאבים בזיהוי פתרונות להלבנת ההון של האזרחים הישראליים, המאמצים כוונו דווקא לגלגול האחריות הלאה, אל עבר נותני השירות ואנשי המקצוע, ובאופן אגרסיבי למדי.

לטענת משרד המשפטים, מדובר בחובת דיווח משמעותית ומהותית, שמטרתה לאפשר למייצגים להתחקות אחר מקורות הכספים של לקוחותיהם, כדי שיוכלו לסייע בחשיפת הלבנת הון, ולמנוע סיכון של מימון טרור. נראה כי השימוש בסוגיית מימון הטרור נועדה לייצר טיעון חזק למדינה להצדקת גלגול האחריות, מאחר ומדובר בנושא שאין על חומרתו כמעט עוררין, ואשר מן הסתם זוכה לקונצנזוס, ולכן הסיכוי כי יקומו כנגדו נמוך. ובכל זאת, בטיעון זה יש מן האבסורד, מאחר והסיכוי כי המייצגים במדינת ישראל יזהו בקרב לקוחותיהם הלבנת הון לצורך מימון טרור הוא קלוש ביותר.

חובות המייצגים במדינת ישראל, וחשיבותם של עורכי הדין ורואי החשבון בשמירה על מערך החוק והסדר ידועים לכל, ובראש ובראשונה ידועים לאנשי המקצוע עצמם. מדובר בנותני שירות הכפופים לכללי אתיקה מחמירים, אשר תפקידם מבוסס על אמון בינם לבין לקוחותיהם ובינם לבין גופים מוסדיים, בו זמנית. המחוקק למעשה דורש מבעלי מקצוע אלו כיום לבצע ללקוחותיהם תחקור של ממש, באמצעות שאלון מעמיק ומקיף, גם אם אלו מבקשים לבצע עסקת נדל"ן פשוטה. כך, בפגישה ראשונה עם עורך דין, עליה משלם הלקוח ממיטב כספו, הוא עשוי לקבל תחושה לפיה המייצג מתייחס אליו כ'חשוד' וחודר באופן מופרז לפרטיותו.

מעבר לערעור יחסי האמון בין המייצגים ללקוחותיהם לאור התיקון בחוק, מדובר בשעות עבודה נוספות רבות הנדרשות מן המייצגים, אשר המדינה בוודאי אינה מתכוונת לפצות אותם בגינן. מאחר ושעות המייצגים יקרות, השוק זיהה את הפוטנציאל מהר מאוד, וחברות שונות כבר מציעות למייצגים שירותי חוץ בתשלום, עבור מילוי כלל השאלונים מול הלקוחות, וטיפול בכל הבירוקרטיה הנלווית. תהא הדרך שיבחרו המייצגים אשר תהא, סביר כי העלות תתגלגל אל הלקוח.

יתכן כי הקנסות שהוטלו על עורכי הדין שלא עמדו בחובותיהם מוצדקים לגופו של עניין. עם זאת, לא ניתן להתעלם מן הסכנה בהטלת אחריות כה כבדה על מייצגים, בעיקר כאשר מדובר באחריות אשר לא אמורה להיות על כתפיהם מלכתחילה. כיום מדובר ברואי חשבון ועורכי דין, ובהיבטים מסוימים גם בבנקים, המחויבים כולם לתחקר ולדווח על לקוחותיהם, אך מי יכול לומר מי יהיו בעלי המקצועות הבאים שיגויסו לכוחות המדינה בעל כורחם?

תקדים זה מהווה פתח לגלגולים נוספים של אחריות מהמדינה אל בעלי מקצוע נוספים בעתיד, ועשוי לערער את האיזון העדין ביחסי נותני שירות ולקוחות, תוך ייצור תחושה כי קיים כאן 'אח הגדול' הצופה בכל. הבה נקווה כי בפעם הבאה שתעמוד בעיה אל מול גורמי האכיפה במדינה, הם ינסו למצוא לה פתרון אשר הם יוציאו לפועל בעצמם.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מומחה למסים, עם התמחות ייחודית בעבירות כלכליות והלבנת הון. הנכם מוזמנים לפנות אלינו להתייעצות בכל עת.

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר