fbpx
קטגוריות: מידע בנושא הליך גילוי מרצון

*בטרם תקראו מאמר זה, חשוב שתדעו כי נוהל גילוי מרצון, כפי שהיה בהוראות השעה המיוחדות, הסתיים ביום 31/12/2019. על פי פרסומים של רשות המסים נוהל גילוי מרצון עתיד לחזור והנכם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו לצורך בירור העניין . לעדכונים לחצו כאן. 

עם זאת, גם כאשר נוהל גילוי מרצון אינו בתוקף, עומדת בפניכם אפשרות להימנע מהליך פלילי בגין עבירות מס עליהן ניתן לקרוא במאמר כאן.

חוסר ההיגיון בסיום הליך גילוי מרצון 2019. עו"ד זרקו זמיר בתוכנית סוגרים חשבון (הוט 3), 24/12/19

האם רשות המסים מפלה בין עברייני מס שביצעו העלמות מס שוליות לבין כאלה שהעלימו סכומים גדולים? מעלימי מס בסכומים קטנים עלולים למצוא את עצמם מסתבכים בפלילים, ואילו העבריינים הגדולים – יהיו חסינים.

בחודש ספטמבר 2014 פרסמה רשות המסים הוראת שעה מיוחדת למשך שנה אחת בלבד: ישראלים שיש ברשותם הכנסות, הון או חשבונות בנק בחו"ל שאינם מדווחים – יוכלו לדווח עליהם באמצעות הליך אנונימי של גילוי מרצון וכך להימנע מהליכים פליליים שיינקטו נגדם, או לפעול במסגרת מסלול מקוצר כשמדובר בנכסים בשווי של עד 2 מיליון שקלים.

אלא שמתברר כי רשות המסים כלל אינה מאשרת בקשות לגילוי מרצון כשמדובר בסכומים שאינם משמעותיים, ואינה מנמקת את הסירוב לבקשה. בפועל, למרות היתרונות וחיוניות ההליך הן למעלימי המס והן לרשות המסים, הוראת השעה הביאה למצב אבסורדי לחלוטין: מי שהעלים מס בסכום שנחשב "לא משמעותי" כהגדרתה, יישאר חשוף לאפשרות של נקיטת הליכים פליליים נגדו ולקבלת עונש חמור – גם אם יגלה מרצונו את העלמת המס שביצע במסגרת הליך אנונימי או במסלול המקוצר.

זאת, בזמן שמי שהעלים מס בסכומים גדולים יותר וביצע עבירות מס חמורות לאין שיעור, יוכל לפתור את הבעיה במהירות יחסית, לקבל חסינות פלילית, ולהימנע מהסתבכות בפתיחה בחקירה או הגשת כתב אישום נגדו.

העלמת הכנסות בסכום נמוך? לא תוכל לקבל חסינות פלילית

המסלול המקוצר שקבעה רשות המסים מאפשר גם למי שלא דיווח על נכסים ששוויים אינו עולה על 2 מיליון שקלים, לבצע גילוי מרצון בהליך מהיר במיוחד, ולהימנע מפתיחת הליכים פליליים נגדו. זאת, כמובן, בתנאי שבקשתו אכן תאושר, וכאן טמון המלכוד: מה יעלה בגורלו של מעלים הכנסות בהיקף קטן שבקשתו לא אושרה? לצערו, הוא לא יהנה מחסינות פלילית המוענקת למבצעים גילוי מרצון שבקשותיהם אושרו.
העניין תמוה במיוחד לאור טענת רשות המסים, כי ברצונה לאפשר לאזרחים הזדמנות להסדיר את מעמדם בצורה חוקית על ידי שיתוף פעולה, אך בפועל – מונעת את ההזדמנות הזו מחלקם, ודווקא מאלה שביצעו עבירות בהיקף שולי.

במקום שיתוף פעולה: סדרת מכשולים

גילוי מרצון אינו הליך חדש. זהו נוהל שקיים החל משנת 2005 שמאפשר לכל אדם או לחברה בישראל לדווח מיוזמתם לרשות המסים על עבירות והעלמות המס שביצעו, לשלם את המס עם ריבית והצמדה, ולהימנע מהליכים פליליים כמו פתיחת חקירה או הגשת כתב אישום נגדם, במקרה שבו רשות המסים מגלה את העבירות בעצמה.

החידוש בהוראת השעה שתסתיים בספטמבר 2015, הוא שניתן לבצע את ההליך באנונימיות מוחלטת, ולהקל על אזרחים מעלימי מסים לשתף פעולה עם הרשות ללא חשש. במקרה שבו סכום ההון שלא דווח מגיע לפחות משני מיליון שקלים, ניתן להיעזר בהליך שאינו אנונימי אך מזורז ומהיר, ולהחזיק אצבעות שהבקשה אכן תאושר.

אמנם רשות המסים הצהירה כי אינה מעוניינת לפעול נגד חייבים במס באופן לא משמעותי, אך בפועל – לא רק שהיא אינה מבהירה מהו סכום הנחשב בעיניה ל"לא משמעותי", אלא כאשר היא מסרבת לבקשה לגילוי מרצון, היא גם אינה טורחת לנמק את הסיבה לסירוב. התוצאה היא שמעלימי מס בסכומים לא גבוהים, נקלעים לבעיה פלילית: בעל חשבון בנק בחו"ל שבו היו רק 150,000 דולר, ללא חבות מס, מצא את עצמו תחת חקירה, ואנשים שקיבלו ירושות והיו אמורים ליהנות מיתרונות ההליך גם בסכומים לא משמעותיים – נענו בשלילה, ללא כל הסבר.

כשמוסיפים לכל הבעיות הללו גם את העובדה שיש צד שלישי לכל העניין – הבנקים הזרים, שמבקשים אישורים על הליכי גילוי מרצון – נוצרת למעשה חובה להיחשף בפני רשות המסים, ולהסתכן בפלילים. כל זאת, כשמדובר באזרחים שביצעו עבירה שוודאי אינה חמורה כמו של מעלימי הסכומים הגדולים.

אז מה בכל זאת כדאי לעשות?

למרות הבעייתיות הגדולה, ההמלצה לבעלי חוב מס לא משמעותי היא עדיין לבצע גילוי מרצון, להגיש את דו"חות המס ולשלם את החוב. זאת, מכיוון שקיים סיכוי נמוך שהליכים פליליים אכן יינקטו נגד בעלי חובות קטנים יחסית, וסביר להניח שכלל לא יוגש נגדם כתב אישום. וכמו בכל מצב של עבירת מס, תמיד עדיף להיות זה שיוזם את גילוי החוב ותיקון המצב, מאשר לחכות שרשות המסים תגלה את העניין ותפתח בהליכים פליליים כנגד מי שניסה להתחמק מדיווח.

משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מוביל בתחום המסים בישראל, ומייצג לקוחות במסגרת הגשת בקשות לגילוי מרצון במסלול אנונימי או מקוצר.

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר