גילוי מרצון בלי גילוי מרצון - הדרך הבטוחה לחסינות פלילית

הליך גילוי מרצון הרשמי אמנם חזר בדצמבר 2017 לשנתיים, אך קיימות דרכים יצירתיות נוספות לסגור חובות מול רשות המסים ולהימנע מהליך פלילי.

 

56812674 m

 

למי שכבר שכח, הליך גילוי מרצון מאפשר לאזרחים לפנות מיוזמתם לרשות המסים, לדווח על עבירות שביצעו ולשלם את חובם, ואגב כך לזכות לחסינות פלילית בגין העבירות עליהן דיווחו. הנוהל היה קיים כבר משנת 2005,  אך בין השנים 2014-2016 הוא כלל הוראת שעה מיוחדת, שאפשרה פניה לגילוי מרצון במסלול אנונימי ומסלול מקוצר. 

ההליך זכה להצלחה רבה. מעל 7,300 בקשות הוגשו לרשות המסים, ואלו חשפו מעל 20 מיליארד שקלים של הון לא מדווח. ההליך האנונימי היה פופולארי במיוחד בקרב הבקשות, היות והוא איפשר למגישי הבקשות לברר מהו היקף חובם בטרם יקבלו החלטה האם לשלמו.

כעת חזר ההליך לתקופה של שנתיים, החל מדצמבר 2017. אך אף שגילוי מרצון הינו פופולארי במיוחד, הוא אינו מתאים לכולם, כגון מי שכבר פנו בעבר לגילוי מרצון או מי שכבר עומדת כנגדם חקירה. לכן, ראוי לבחון דרכים יצירתיות חלופיות בהן יכולים מעלימי מס, באמצעות מומחה, לדווח לרשות המסים על חובם מבלי להיחשף, ולעתים קרובות גם לנהל משא ומתן על גובה החוב. 

 

למי זה רלוונטי?

אף שנהוג לחשוב כי הליך זה רלוונטי רק למעלימי מס שיש להם חובות כבדים, או שעברו עבירות הלבנת הון שמקורן בעבירות מס, זה לא נכון. ישנם אזרחים רבים, ביניהם שכירים שאינם מכירים את ההתנהלות מול רשות המיסים, אשר כלל לא יודעים שחלה עליהם החובה לדווח על הכנסות מסוימות, כמו מי שמחזיקים חשבונות בחו"ל בעקבות רילוקיישן, ירידה מהארץ, שמעסיקיהם שוהים בחו"ל ועוד, וגם כל מי שיש ברשותו הכנסות בישראל שאינן מדווחות, כדוגמת דירות בבעלותו שהוא משכיר.

חשוב להבין, כי גם אם העלמת המס נעשתה בתום לב או מחוסר ידיעה, ככל שהזמן חולף כך גדל גובה המס והקנס הצפוי, ועמם גוברת הסכנה לעמידה מול הליך פלילי. כמו כן, באם אתם מנהלים חשבונות בנק לא מדווחים בחו"ל, הסיכוי שרשות המסים תגלה עליהם גובר, כחלק מהמאבק הבינלאומי בהון שחור שישראל שותפה לו.   

 

אז מה עושים?

באם הליך גילוי מרצון רגיל אינו רלוונטי לכם מסיבות שונות, כגון העובדה כי כבר הגשתם בקשה במסגרת ההליך בעבר, או בדיקה בעניינכם אשר כבר החלה מולכם או אל מול בן/בת הזוג, יש לכם עדיין מה לעשות.

באם חקירה כנגדכם עדיין לא החלה,  מומלץ יהיה כי תפנו לפקיד השומה האזרחי או הפלילי באמצעות מומחה מייצג, על מנת שזה ינהל עמו דין ודברים לתשלום החוב (הסרת המחדלים) תמורת חסינות פלילית בתיק זה.  חשוב לדעת כי פניה שכזו יכולה להיות אנונימית לגמרי, מבלי שהמומחה חושף את פרטיכם. חשוב לזכור כי קיימת לעורך הדין המייצג אתכם חובת חסיון לקוח, כך שהחוק גם מגן עליכם מפני הפללה על ידו.

לתיקים בהיקפים מצומצמים סיכויים גבוהים להיסגר מרגע שתשלמו את המס הנדרש, היות ולרשות המסים אין אינטרס לבזבז משאבים גדולים על עניינים קטנים.  במקרים כאלו מומלץ לדווח במהירות ולשלם את החוב, על מנת להישאר 'צעד אחד לפני'  הרשות.  נסיבות שונות כגון מצב רפואי, גיל, היעדר עבר פלילי ועוד, עשויים לשחק גם הם לטובתכם בנסיבות העניין. לשם ההמחשה, אישה שיצאה לגמלאות לא דיווחה על הכנסותיה בשנתיים וחצי האחרונות מדירה שבבעלותה, אותה היא השכירה ב-7,600 לחודש. אמנם אלו חרגו מתקרת הפטור, אך לאחר שהיא דיווחה מיוזמתה לרשות המסים ושילמה את המס, נסגר התיק ללא הליך פלילי או קנסות.

גם בתיקים בהיקפים גדולים יותר, כדאי יהיה לבחון פנייה לפקיד השומה האזרחי או הפלילי. באם לא החלה נגדכם חקירה אך העבירה היא 'חמורה',  עשוי המומחה להמליץ על פנייה לפקיד השומה הפלילי כבר בשלב זה, במטרה ליזום חקירה גלויה אשר תאפשר לכם לנהל משא ומתן על כופר-מס.  כופר הינו סכום כספי שאתם משלמים בנוסף לחוב, המהווה את "העונש" על העבירה, ובעצם מהווה חלופה להליך פלילי.  גם במקרים בהם כבר החלה חקירה בעניינכם, עומדת בפניכם האפשרות להליך כופר.

לסיכום, זכרו כי אין לרשות המסים אינטרס לבזבז משאבים על תיקים וחקירות בהם החוב כבר נסגר, למעט בנסיבות מיוחדות. יתכן גם כי עצם העובדה שפניתם מיוזמתכם לרשות תוביל להערכה מסוימת כלפיכם, אשר עשויה להיטיב עמכם. כל מקרה כמובן יידון לגופו של עניין, אך מאחר והמומחה יכול לרוב לייצג אתכם מבלי לחשוף את פרטיכם, והיות ואתם מוגנים בחסיון עו"ד-לקוח המגן עליכם מפני הפללה, נראה שאין לכם מה להפסיד, ויפה שעה אחת קודם.

 משרד עו"ד זרקו זמיר הוא משרד מומחה לעבירות מס הכנסה, מע"מ, הלבנת הון וצווארון לבן, ומייצג לקוחות בהליכים מול רשות המסים.

צרו קשר