fbpx

ישראלים רבים שכחו לדווח לרשות המסים על חשבון בנק שהחזיקו בחו"ל או רווחים שקיבלו מהשכרת דירה, או שכלל לא חשבו שהם נדרשים לדווח על נכסים והכנסות מסוג זה. לרשות המסים היה פיתרון יצירתי למקרים האלה.

במס הכנסה מתמקדים כעת בבעלי דירות אשר לא מדווחים על הכנסותיהם משכר דירה, סוגרים חשבון, אוקטובר 2019

בעוד התקשורת חוגגת על סיפוריהם של סלבריטאים שהעלימו מסים ולא דיווחו על הכנסות של מיליוני שקלים – עבירות בהן נחשדו הדוגמנית בר רפאלי והזמר קובי פרץ, שאף נידון למאסר של שנתיים – ישנם גם אזרחים רבים מהשורה שפשוט "שכחו" לדווח, או כלל אינם מודעים לכך שעליהם להעביר מידע על הכנסות שקיבלו בישראל, על חשבונות בנק שהם מחזיקים בחו"ל, ועל רווחים מהשכרת דירות.

כמה אפשר להרוויח מהשכרת שלוש דירות?

סיפורם של בני הזוג ב' הוא דוגמא לישראלים שיצאו בזול מהעלמת מס מתמשכת: השניים השכירו לא פחות משלוש דירות במשך שנים ארוכות – ולא דיווחו על הכנסותיהם לרשויות. דירה אחת התקבלה בירושה כבר ב-2001; דירה נוספת נקנתה לצורך השקעה ב-2011; ואילו ב-2013 קיבלו בני הזוג עוד דירה בירושה, והשכירו גם אותה.

כדי להימנע מחקירות עתידיות ומהליכים פליליים בעקבות העלמת הכנסות, הזוג הגיש בקשה לגילוי מרצון – הליך אשר איפשר לדווח באופן יזום לרשות המיסים, לשלם את המס הנדרש ולהימנע מהליך פלילי. בשקלול הגיל ונקודות הזיכוי של בני הזוג, יחד עם פטורים שונים שקיבלו, התברר כי למעשה השניים כלל אינם חייבים במס, ולכן לא נאלצו לשלם בגין ההכנסות שלא דווחו.

בני הזוג ב' אינם לבד. רשות המסים הודיעה כי שלחה ל-14,000 ישראלים מכתב הכולל טופס 5329, בגין חשד לאי דיווח על הכנסות משכר דירה החורגות מגובה הפטור,או הכנסות אחרות. תוקפו של הליך גילוי מרצון הסתיים בסוף שנת 2016, ולכן מי שקיבלו את טופס 5329 (או מי שחוששים לקבל אותו בקרוב) יכולים לפנות בהקדם לעו"ד מומחה למסים, על מנת לבחון כיצד ניתן להימנע מחקירה והגשת כתב אישום, או לחילופין לבחון הסדר של החוב והמרה של ההליך הפלילי בתשלום כופר.

החשבון האירופי שלי

ז'אנר אחר של העלמת מס נוגע לבעלי חשבונות בנק בחו"ל. כך קרה לבני הזוג א' – הוא צבר יליד ישראל, והיא ילידת מדינה באירופה. השניים נפגשו כשהגבר נסע לאירופה למטרת לימודים, התאהבו והתחתנו. כילידת המדינה האירופית, האישה החזיקה חשבון בנק מקומי, אליו הועברו הכנסותיה וכן מתנות שקיבלו בני הזוג לרגל חתונתם ואירועים משמחים אחרים.

בשלב מסוים עלו בני הזוג לישראל, אך החליטו להמשיך להחזיק בחשבון הבנק הזר. משהבינו כי כל השנים היה עליהם לדווח על החשבון, החליטו להגיש בקשה לגילוי מרצון ולשלם את החוב שנצבר לאורך השנים. רשות המסים קיבלה את הבקשה והושג הסדר שבו הם שילמו את חובם, תוך שקיבלו הפחתה משמעותית על המיסוי בקרן ההון – ואף זכו בחסינות פלילית מהליך משפטי בעקבות עבירות מס.

מה האלטרנטיבה לגילוי מרצון?

הליך גילוי מרצון היה בתוקף רק עד סוף שנת 2016, למעט לעוסקים בענף היהלומים, אשר קיבלו ארכה מיוחדת להגשת בקשות לגילוי מרצון עד לסוף פברואר 2017.

אף שהליך גילוי מרצון אינו רלוונטי עוד, קיימות אפשרויות רבות נוספות להסדרת העניינים אל מול רשות המסים, תוך מזעור נזקים ושמירה על המוניטין. ניתן למשל, לבחון המרה של ההליך הפלילי בתשלום כופר, וכך לוודא כי לא יחל הליך פלילי יזום של רשות המסים, העשוי להסתיים במעצר, אישום ואף עונש כבד.

גם כאשר מדובר בהיקפים קטנים רצוי לנסות ולהגיע להסדר של החוב, שכן ההליך הפלילי מהווה סכנה אמתית גם במקרים כאלו. לשם ההמחשה, פנתה למשרדנו לאחרונה אישה מבוגרת, הנמצאת כבר בפנסיה, ואשר לא דיווחה על הכנסות מדירה שהיא משכירה, מעבר לתקרת הפטור.

סך ההכנסות החורגות היו כ-20,000 שקלים, ובאמצעות דיווח שהוגש – היא הסדירה את חובה מול רשות המסים. לאור גילה המבוגר, הסכום הנמוך והעובדה שהגברת פעלה מיוזמתה לדיווח ותשלום החוב, גם אם בדיעבד, סביר כי רשות המסים לא תפתח בהליך פלילי במקרה זה.

ניתן גם לבצע לעתים קרובות הפחתה משמעותית של החוב, בהסדר אל מול רשות המיסים, לאור פטורים, קיזוז הפסדים ושימוש בנקודות זיכוי שלא נוצלו.

*נוהל גילוי מרצון, כפי שהיה בהוראות השעה המיוחדות, הסתיים ביום 31/12/2019. על פי פרסומים של רשות המסים נוהל גילוי מרצון עתיד לחזור והנכם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו לצורך בירור העניין. לעדכונים לחצו כאן. עם זאת, גם כאשר נוהל גילוי מרצון אינו בתוקף, עומדת בפניכם אפשרות להימנע מהליך פלילי בגין עבירות מס עליהן ניתן לקרוא במאמר כאן.

משרד עו"ד זרקו זמיר מתמחה בתחום המסים, ומספק ייצוג ויעוץ משפטי בתיקי עבירות מס הכנסה, עבירות מע"מ, הלבנת הון וצווארון לבן.

לקוחות ממליצים
ברצוני להביע את הערכתי הרבה על אופן הטיפול המקצועי והיצירתי לו זכיתי בחסותך האדיבה. תודה כנה מעומק ליבי על הליווי האישי, על המסירות העצומה, על האכפתיות, על הסבלנות לאורך תקופה ארוכה ומטלטלת ומעל הכל על היותך אדם נפלא. פעלת כעצת קוהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ" - יישר כח!
בר ירון
עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי והלויאלי והשירות המסור, וחסר הפשרות שהענקת לי ועזרת לי להתמודד בגובה העיניים מול הרשויות, ולהצליח להוכיח שגם לאזרח הקטן יש סיכוי מול "האח הגדול".
טבצ'ניק אילן
אני מבקש להביע את תודתי והערכתי הכנה בגין הטיפול בתביעה אל מול רשות המיסים. היושר המקצועי, האמינות, המקצועיות והשירות ראויים לשבח. אמליץ על שירותייך לכל מכריי.
ג'רבי משה
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא
מרגע שנפגשנו נתת לי הרגשה מדהימה והחשש הכבד והלחץ החלו להתפוגג.  קיבלת אותי עם חיוך כובש , מהר מאוד הבנתי כי את מקצועית מאוד ואני נמצא בידיים טובות. מיד נכנסת לפעולה ונתת לי נחיות מפורטות איך לפעול כדי למזער את הנזק/התוצאה/ גזר הדין למינימום האפשרי וזה משתמע מהניסיון הרב שצברת. עם ים של סובלנות ועם נכונות שלך להיפגש ולדבר עם כל גורם כזה או אחר , פקידי שומה , תובעים , רואה חשבון רק כדי לקדם ולמזער ככל שניתן את כתב האישום הלא קל שהוגש כנגדי על ידי מס הכנסה. גוננת עליי בבית המשפט בצורה מקצועית ומכובדת והתוצאה מדברת בעד עצמה. את היית לי קרן אור בכל האפלה שהייתה לי ואכן אותה קרן הצדיקה את האמון שנתתי בה מלכתחילה.
אוריאל
קרן מעולם לא שפטה אותי ולא ביקרה אותי על מצבי שהיה לא קל, והיא נלחמה בעבורי כאילו היא נלחמת בעבורה באופן אישי. מעולם לא עמדתי אל מול עורך דין שמתייחס אל הלקוחות שלו כמו בני משפחה. הרגשתי שאני נמצא בידיים הכי בטוחות בעולם ושהיא תעשה מעל ומעבר לכול הנדרש על מנת להביא אותי למצב בו ישרתי את ההדורים עם השלטונות (שלטונות המס) ועכשיו אני יכול ללכת לישון בשקט מכיוון שהעניין סודר לשביעות רצונם של כל הצדדים. אם מישהו מעוניין בעורכת דין ישרה, הגונה, אנושית, מקצועית ויודעת את עבודתה, הרי מצא הוא את מבוקשו. אין מילים שיכולות לתאר את עבודתה של קרן. היכרותי עימך לא רק הובילה לשינוי בהתנהלותי אל מול שלטונות המס, אלא שינוי ביכולת שלי להתמודד עם מצבים שאינם קלים במציאות החיים מכיוון שאני יודע שאפשר וגם ראוי לנצח.
הר-אל שפירא

לכל ההמלצות

© 2020 כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין זרקו זמיר

התקשרו אלינוטלפון שלחו לנו הודעה בוואטסאפוואטסאפ שלחו לנו הודעה במיילצור קשר