עבירות מע"מ יכולות להיות עבירות טכניות שאין מאחוריהן כל כוונה פלילית, או עבירות שמטרתן התחמקות ממשית מתשלום מס. מה נחשב לעבירת מע"מ ומה הסיכונים לעבריין? עו"ד מע"מ מומחים משיבים.

טיפים בנושא תשלומי מע"מ בתקופת הקורונה. עו"ד זרקו זמיר בתוכנית סוגרים חשבון, 19/03/20

מע"מ, או מס ערך מוסף, הוא מס עקיף אשר מוטל על הצרכן הפרטי דרך מחזור הפעילות העסקית, ללא קשר לרווח או להפסד של העסק. על פי חוק מס ערך מוסף, עבירות מע"מ נחלקות לשני סוגים: עבירות מע"מ טכניות ועבירות מע"מ מהותיות. משרד עו"ד זרקו זמיר מתמחה בייצוג חשודים ונאשמים בביצוע עבירות מע"מ, ובעל ניסיון ומוניטין בייצוג לקוחות מול רשות המסים והפרקליטות באמצעות עו"ד מע"מ מומחים.

מהן עבירות מע"מ טכניות?

עבירות מע"מ טכניות הן עבירות המפירות את סדרי הקשר שבין הרשות לבין העוסק, גם ללא כוונה פלילית של עובר העבירה. עבירות כאלו הן סירוב למסור ידיעה, פנקס או מסמך שהנישום חייב למסרם לאחר דרישה, סירוב או אי התייצבות לחקירה לאחר דרישה, מסירת ידיעה לא נכונה או לא מדויקת ללא הסבר סביר, הוצאת חשבונית מס ללא זכות או תחת איסור, אי הגשת דו"ח במועד, אי ניהול פנקסי חשבונות או רשומות או ניהולם בסטייה מהותית, אי רישום תקבולים, אי הוצאת חשבונית מס למרות החובה להוציאה, או הוצאת חשבונית מס ללא תשלום המס הכלול בה במועד. כתבי האישום בעבירות מע"מ טכניות מוגשות על ידי תובעי מע"מ, היושבים בתחנות מע"מ שונות.

החוק קובע מאסר של שנה בגין עבירות מע"מ טכניות, כאשר מגמת הענישה בבית המשפט משתנה בהתאם לנסיבות. אם המחדלים שבגינם הוגש כתב האישום לא הוסרו, העונש שיוטל על עבריין המע"מ יהיה מאסר בפועל.

במידה שהמחדלים הוסרו, הענישה תהיה מקלה יותר, ובמקום מאסר בפועל יוטל בדרך כלל עונש מאסר על תנאי וקנס, או לחילופין קנס מינהלי, אך זה ייעשה אך ורק לאחר בחינה של פרמטרים נוספים בעניין הנאשם.

מהן עבירות מע"מ מהותיות?

עבירות מע"מ מהותיות הן עבירות התחמקות ממס מתוך כוונה ורצון של העבריין לעשות זאת. על פי החוק, עבירות אלו כוללות מצבים של מסירת ידיעה כוזבת או מסמך אחר הכולל ידיעה כזו, הוצאת חשבונית מס או מסמך הנחזה לכזה מבלי לעשות עסקה או להתחייב לעשות עסקה, ניכוי מס תשומות מבלי שיש מסמך כאמור בסעיף 38 לחוק, הכנת או הרשאה לאחר להכין פנקסי חשבונות כוזבים או רשומות כוזבות, זיוף, הסתרה, השמדה או שינוי של פנקס או מסמך אחר שניהולו דרוש, ושימוש במרמה או בתחבולה במטרה להתחמק מתשלום המס.

עבירות מע"מ מהותיות נפוצות עוסקות בחשבוניות מס פיקטיביות.

כתבי האישום בעבירות ה"מהותיות" של מע"מ כגון דוחות כוזבים, ניכוי תשומות שלא כדין, ניכוי חשבוניות פיקטיביות, הפצת חשבוניות פיקטיביות, מוגשים על ידי המחלקות המשפטיות הפליליות של מע"מ, והתיקים בעלי ההיקפים הגדולים מוגשים על פי רוב על ידי המחלקה לתיקים מיוחדים של מע"מ היושבת בתל אביב.

העונש הקבוע בחוק על עבירות מע"מ מהותיות הינו מאסר של עד חמש שנים בנסיבות רגילות, ואם העבירות בוצעו בנסיבות מחמירות – העונש יהיה עד שבע שנות מאסר.

מה עושים במקרה של זימון לחקירה או מעצר?

לפני הגשת כתב אישום נגד נישום שעבר עבירות מע"מ, הוא נקרא לחקירה במשרדי רשות המסים ולעתים אף נעצר לצורכי חקירה.

חשוב לזכור כי הזכות להיפגש ולהיוועץ עם עורך דין עבירות מע"מ בשלב החקירה ובשלב המעצר היא זכות בסיסית וקריטית, ומומלץ לא לוותר עליה, על מנת לשמור על זכויות הנחקר/העצור ולמנוע פערים ביחסי הכוחות שלו אל מול החוקרים. התייעצות עם עו"ד אינה הופכת חשודים לאשמים, נהפכו מימוש זכות ההיוועצות עשויה למנוע זאת.

אנו במשרד עו"ד זרקו זמיר מעניקים מענה מלא לנאשמים בעבירות מע"מ, הכולל סיוע מיידי במטרה למנוע פתיחת הליכי חקירה והליכים פליליים, וכן ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים בהליכים פליליים באמצעות עורך דין עבירות מע"מ. 

לקוחות ממליצים

עו"ד זרקו זמיר, (אולי) בתקדים משפטי, הגישה ערעור לביהמ"ש המחוזי, על משפט שנגמר והסתיים לפני יותר מחמש שנים, והערעור נתקבל. עו"ד זרקו זמיר הינה בעלת מקצוע, מדריכה, מלווה, ותמיד משקיעה בלהסביר בשפה להדיוטות, והכל באופן מרגיע ומשרה בטחון, בתוך סיטואציה בה חרב המאסר מרחפת מעל צווארי. משרד עו"ד זרקו זמיר ממשיך לייצג אותי בתיק מס הכנסה המתנהל בימים אלו, ועל כל זה אני מאד מודה לה.
גולדשטיין גיל
הריני מוצא לעצמי זכות וחובה לשבח את עבודתך הנאמנה, המקצועית, והמסורה ולהביע רגשי הערכתי ותודתי לעבודתך המבוצעת במסירות תוך השקעה מיוחדת ומתן יחס אישי ואנושי. יחסי האנוש המעולים שלך ממש ראויים לכל שבח וכך גם השירות. את מוכשרת ביותר, אכפתית, אנושית בצורה בלתי רגילה, ונעימת פנים וסבר. כאזרח, ואדם אשר נזקק לעזרה גדולה בתחום המשפטי ואשר קיבל את כל השירות והיחס הטוב רציתי להביע את תודתי. הינך כוכב עולה בשמי כל המערכת המשפטית במדינה, ולהערכתי מצפה לך עתיד מבטיח ביותר לאור כל הכישורים הנדירים שלך.
מנצהורי אסף
בהיותי במצב נואש מרשויות המס אשר החלו להתל בי בהאשמות חסרות בסיס, עורכת הדין קרן זרקו זמיר הייתה בשבילי קרן האור היחידה להוציאני ממצבי הנפשי והמשפטי באותה תקופה. קשה לתאר במילים את אשר עמלה והפגינה ידע רב, והפכה ההחלטות, צמצמה נזקי עורכי דין שייצגו אותי בעבר, נלחמה כלביאה השומרת על גוריה בבית המשפט השלום ולא ויתרה ונלחמה עד אשר הגענו למחוזי שם התמלאתי גאווה על כך שעורכת הדין קרן זרקו זמיר מייצגת אותי בתיק ועורכי הדין שנכחו שם נדהמו מכישוריה המשפטיים , וכן הרכב של שלושה שופטים אשר דנו בערעור ונדהמו מכישוריה של עורכת דין אשר לא הייתה מביישת פרקליטת מדינה מהבכירות ביותר בארץ!
אבי עזרא